Sposób na piękny ogród - przygotowanie i pielęgnacja trawnika


Dom z dużym i ładnym ogrodem to marzenie wielu ludzi. Jednak kiedy marzenie się spełnia często okazuje się, że nie wszyscy wiedzą co zrobić z tą rozległą połacią gołej ziemi - jak z niczego wyczarować piękny ogród, który będzie nie tylko ozdobą, ale idealnym miejscem do odpoczynku? Jak zadbać o to, aby ogród niezmiennie nas zachwycał niezależnie od pory roku? Wystarczy odpowiednie przygotowanie trawnika i jego pielęgnacja - tylko jak się do tego zabrać?

PRZYGOTOWANIE 

Większość z nas myśli, że wyhodowanie ładnego trawnika to banalne zadanie. Wystarczy przecież tylko kupić wysokiej jakości nasiona trawy, zasiać, podlać i gotowe. Niestety to tylko pobożne życzenie - po pewnym czasie może się okazać, że zamiast pięknej i gęstej trawy jedyne co ukaże się naszym oczom to chwasty i liście. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Oczyszczenie, wyrównanie i użyźnienie ziemi sprawi, że trawa będzie mocna i nie będzie wymagała tylu napraw i częstego oczyszczania z mchu.

Założenie trawnika powinniśmy rozpocząć od posprzątania terenu, na którym zamierzamy zasiać trawę. Należy usunąć wszelkie śmieci oraz pozostałości po budowie, takie jak gruz, szkło czy styropian. Dodatkowo pozbywamy się wszelkich korzeni, zdrewniałych pędów, a w szczególności kamieni, które w późniejszym czasie mogą przyczynić się do zniszczenia naszej kosiarki.

Kolejnym krokiem powinno być przekopanie gleby i dokładne usunięcie chwastów. Przy czym ważne jest, aby usunąć każdy, nawet najmniejszy, ślad obecności chwastów - w innym wypadku jest więcej niż pewne, że odrosną i zniszczą trawnik. Jeśli zachwaszczenie terenu jest wysokie wówczas możemy posłużyć się specjalnym środkiem chemicznym, który pomoże nam w pozbyciu się wszelkiej niechcianej roślinności. 


Kiedy wybrany obszar jest już oczyszczony możemy zabrać się za jego odpowiednie ukształtowanie. Teren powinien być wyrównany, ale w żadnym wypadku nie musi to oznaczać, że ma być płaski. Drobne pagórki i doliny urozmaicą wizualnie nasz ogród. 

Na koniec dobrze by było użyźnić glebę odpowiednio dobranym, do rodzaju podłoża, nawozem. Ziemia pod trawnik powinna osiągać kwasowość na poziomie ph 5.5 - 6.5. Zbyt kwaśna gleba sprzyja rozrostowi mchu, którego usunięcie jest dość uciążliwe i trudne. Dlatego też warto wcześniej zbadać kwasowość podłoża i jeśli okaże się, że jest ona zbyt wysoka wystarczy glebę zwapnować przy pomocy kredy ogrodniczej lub dolomitu. Wybraną substancję mieszamy z ziemią i pozostawiamy na dwa tygodnie. Po tym czasie gleba jest gotowa, aby ją wzbogacić. Do wyboru mamy nawozy wieloskładnikowe, torf lub kompost. Równomiernie pokrywamy cały teren i łączymy z ziemią. Tak przygotowane podłoże idealnie nadaje się do wysiania trawy. 


PIELĘGNACJA

Założenie trawnika to dopiero połowa sukcesu. Posiadanie pięknej trawy nie kończy się na jej zasianiu. To dopiero jej regularna pielęgnacja sprawi, że będziemy cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok.

Podstawą pielęgnacji trawnika jest jego regularne koszenie, podlewanie oraz nawożenie. Najważniejsze jest koszenie dlatego już na początku warto zaopatrzyć się w dobrej jakości kosiarkę. Dobrze naostrzone noże to klucz do idealnej murawy. Pierwszy raz kosimy trawę, kiedy osiągnie wysokość od 8 do 10 cm. Przy czym skracamy ją nieznacznie o ok. 1 do 1,5 cm. Tak postępujemy przy dwóch kolejnych koszeniach. Dopiero później możemy ją ścinać niżej, choć należy to robić stopniowo, dzięki czemu trawa się wzmocni. 

Kolejnym ważnym krokiem jest regularne nawożenie podłoża - dzięki czemu rośliny będą się mogły z powodzeniem rozkrzewić. Kiedy roślinność obeschnie, ale ziemia nadal będzie wilgotna to najlepszy czas, aby ją użyźnić. Pierwszy raz wykonujemy tę czynność jesienią. W następnych sezonach, aby wspomóc wzrost trawy i roślin, używamy nawozów wieloskładnikowych wiosną, kiedy ziemia obeschnie. Zabieg należy powtórzyć w drugiej połowie sezonu letniego. Aby wzrost roślin był jednakowy na całej długości trawnika należy pamiętać o równomiernym rozprowadzaniu nawozu - najlepiej na krzyż, czyli raz wzdłuż, a raz w poprzek.


Nie zapominajmy także o podlewaniu trawnika, gdyż zabieg ten ma istotny wpływ na wzrost i rozwój trawy. Podlewanie musi być procesem systematycznym - nie możemy dopuścić do przesuszenia podłoża, gdyż nie ma później możliwości, aby nagle uzupełnić poziom nawilżenia, bez negatywnego wpływu na roślinność. Trawnik podlewamy raz w tygodniu rozproszonym strumieniem wody wcześnie rano lub dopiero wieczorem, kiedy słońce już zajdzie. Warto zainwestować w automatyczny system zraszania, który prawidłowo nawodni nasz trawnik w odpowiednim czasie.

Pamiętajmy także o tym, aby regularnie poddawać trawnik wnikliwej kontroli tak, by nie pozwolić na rozrost chwastów i by móc od razu je wyeliminować.

Jak widać na ładny trawnik trzeba zapracować, ale jeśli poświęcimy czas na prawidłowe przygotowanie podłoża i nie zapomnimy o systematycznej pielęgnacji wówczas będziemy się cieszyć pięknym ogrodem przez długi czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.

Na pytania postaram się odpowiedzieć pod postem, pod którym zostały zadane.

Copyright © 2016 Nuttin' But Style , Blogger