'Małe wielkie odkrycia' Steven Johnson

Każdy z nas kiedyś słyszał powiedzenie: "nie oceniaj książki po okładce" i o ile faktycznie nie zawsze okładka współgra z treścią, bo i brzydkie egzemplarze potrafią kryć w swoim wnętrzu genialną zawartość to według mnie okładka jest kluczowa. Brzydka okładka, choćby książka była arcydziełem sprawi, że nikt na nią nawet nie spojrzy. Za to przemyślana, piękna oprawa graficzna w ciągu sekundy potrafi przyciągnąć uwagę i sprawić, że zabierzemy taką książkę ze sobą do domu. Wydawnictwo SQN ma zdecydowanie jedne z lepszych, jeśli nie najlepsze okładki na rynku wydawniczym. Tylko spójrzcie, czyż poniższy egzemplarz nie zachęca do natychmiastowego zagłębienia się w treść?

No, ale nie o tym miał być ten post ;)

"Małe wielkie odkrycia" to książka, która od pierwszych stron porywa czytelnika. Autor bardzo obrazowo opisał tzw. "efekt kolibra". Mówiąc krótko jedno zdarzenie zawsze pociąga za sobą tysiące innych. Steven Johnson udowadnia jak małe odkrycia, które pozornie nie mają dla nas większego znaczenia w dłuższej perspektywie zmieniają nasze życie i sposób postrzegania świata. Każdy mały wynalazek urasta w końcu do rangi wielkiego odkrycia, choć w wielu przypadkach nie tylko my, ale także ludzie za to odpowiedzialni nie zdajemy sobie z tego sprawy, bo czy kiedy Gutenberg wynalazł prasę drukarską ktoś miał pojęcie o tym, że doprowadzi to do wynalezienia okularów? Z pozoru to dwie zupełnie różne innowacje. Gutenberg nie miał nawet pojęcia o tym, że coś takiego jak okulary może istnieć i że stanie się tak powszechne. Zatem wynalezienie prasy drukarskiej pozwoliło rozpowszechnić książki, a co za tym idzie zwiększyć czytelnictwo. Skoro ludzie zaczęli czytać zwrócili także uwagę, że nie wszyscy są w stanie przeczytać drobny druk. Szukano więc rozwiązania tego problemu i tak powstała lupa i okulary. Tylko, że one by wcale nie powstały gdyby ktoś wcześniej nie odkrył szkła. Tym samym kilka, na pierwszy rzut oka, zupełnie ze sobą niepowiązanych wydarzeń sprawiło, że kilka odrębnych wynalazków zaczęło współdziałać tworząc kolejne będące kamieniem milowym w naszej historii. Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy ile pracy i czasu kosztowało wymyślenie przedmiotów, która są powszechne w naszym życiu. Nikt tak naprawdę się nie zastanawia jak wielu ludzi przyczyniło się do tego żebyśmy dziś mogli korzystać z tych wszystkich dogodności. 

"Male wielkie odkrycia" to książka dla małych i dużych, dla tych którym nie jest obojętna historia nowożytnych produktów, których los ważył się na przestrzeni wielu lat.

1 komentarz:

  1. Uwielbiam tego typu książki, mozna sie dowiedziec welu ciekawych rzeczy! ;) pozdrawiam i zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.

Na pytania postaram się odpowiedzieć pod postem, pod którym zostały zadane.

Copyright © 2016 Nuttin' But Style , Blogger