'Między światami. Moje życie i niewola w Iranie.' Roxana Saberi

Żyjemy w czasach kiedy powszechna wolność jest czymś co otrzymujemy w chwili gdy przychodzimy na ten świat. O taki właśnie świat walczyli nasi przodkowie. Ale czy na pewno? 

"Między światami." to jedna z tych książek, które trzeba przeczytać aby uświadomić sobie, że równouprawnienie i wolność to tylko puste słowa. 

Większość z nas korzysta z wolności słowa, nietykalności naszej przestrzeni fizycznej oraz z szeroko pojętej wolności życiowej. Dla nas jest to coś oczywistego, coś co po prostu jest i się nam należy. Nie wyobrażamy sobie, że ktokolwiek miałby odebrać nam te podstawowe prawa. Większość z nas nie ma nawet świadomości tego, iż nie wszyscy na świecie mają takie szczęście i nie wszystkim dane jest zasmakować prawdziwej wolności, którą my uważamy za pewnik. 

"Między światami." to historia o tym jak w kilka chwil człowiek może zostać pozbawiony wszystkiego co go otacza i co jest mu dobrze znane. Jedna chwila wystarczy by stracić wszystko z człowieczeństwa. Roxana Saberi przedstawia obraz kraju, w którym nie obowiązują żadne ogólnie przyjęte zasady. Zasady, które zmieniają się jak w kalejdoskopie, a zmiany te zależą od widzimisię ludzi, którzy dzierżą władzę. 

Roxana Saberi przeżyła koszmar, koszmar, który jest częścią życia wielu ludzi, ale niewielu ma odwagę by głośno o tym mówić. "Między światami." to świadectwo tego w jak różnych światach żyjemy i jak paskudnie można kreować rzeczywistość dla własnych obrzydliwych interesów. Jak niewinni ludzie stają się jednymi z wielu. Tłumem, którego zdanie jest nie warte złamanego grosza. A jednak "Między światami." bije blaskiem odwagi i niezwyciężonym duchem walki. To żywy dowód na to, że Roxany tego świata nie dadzą zasznurować sobie ust. Świat o nich usłyszał bądź jeszcze usłyszy. Ich cicha walka nie idzie na marne, a reżim zostaje obnażony. Walka na śmierć i życie o życie i wolność. Mimo strachu, mimo wyczerpania. 

"Między światami." to smutna i przerażająca historia, która mimo wszystko podnosi na duchu. Dobrze wiedzieć, że są jeszcze ludzie, którzy nie dadzą się złamać i za wszelką cenę będą bronić swoich wartości. Wartości, które na drugim końcu świata nie są przywilejem, a respektowanym prawem. 

"Między światami." to historia o prawdzie, którą trzeba poznać i rozpowszechniać aby szerzyć świadomość tego co dzieje się dookoła nas. Niby daleko, a jednak tak blisko. Surrealistyczne, a jednak prawdziwe. To historia obok, której nie można przejść obojętnie.


4 komentarze:

 1. Lubię tego typu książki, czytałam kilka w takiej tematyce, ale akurat tą nie. Na pewno jak będe mieć okazję to sięgnę po nią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też lubię taką tematykę, interesuje mnie jak żyją kobiety w różnych częściach świata. przykro mi, że często mają znacznie ciężej od nas i są traktowane gorzej od mężczyzn.

   Usuń
 2. Tematyka dla mnie idealna. To ksiazka dla ludzi pelnych empatii, tak mi sie wydaje. To, jak traktuja kobiety w niektorych krajach - pozostawia wiele do zyczenia... :( pozdrawiam i zapraszam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki o takiej tematyce :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.

Na pytania postaram się odpowiedzieć pod postem, pod którym zostały zadane.

Copyright © 2016 Nuttin' But Style , Blogger