'Przysługa' Kate Atkinson

Z twórczością Kate Atkinson zapoznałam się po raz pierwszy czytając "Zagadki przeszłości". Już wtedy wiedziałam, że nie będzie to ostatni kryminał Atkinson, po który sięgnę. Kiedy na rynku ukazała się "Przysługa" po prostu musiałam ją przeczytać. Nie było innej opcji ;)

"Przysługa" to kolejne perypetie detektywa Jacksona Brodie, który mimo tego, iż postanowił odpocząć od tropienia przestępców, nie potrafi przejść obojętnie obok kolejnej zagadki. 

Tym razem tłem wydarzeń staje się Edynburg, do którego tłumnie zjechali entuzjaści sztuki teatralnej, gdyż właśnie w Edynburgu odbywa się festiwal teatralny. Oczekujący w kolejce do wejścia, na kolejne przedstawienie, całkiem przypadkiem stają się świadkami dość dziwnego zbiegu wypadków. W pobliżu teatru dochodzi do zderzenia dwóch aut. Jeden z bohaterów tego zajścia wysiada z auta i z kijem baseballowym rusza w kierunku drugiego uczestnika kolizji. Wywiązuje się bójka. W tym momencie do akcji wkracza jeden z obserwatorów, który przerywa zajście przy pomocy rzutu laptopem. Napastnik ucieka, a poszkodowanego zabiera pogotowie. Policja stara się wyjaśnić co takiego zaszło. Jak zapewne się domyślacie, policyjny instynkt Jacksona Brodie nie pozwoli mu zbyt daleko się oddalić od kolejnych wydarzeń. 

Kate Atkinson po raz kolejny napisała świetną książkę, która trzyma wysoki poziom. Każda z postaci jest wyraźnie nakreślona, rysy charakterologiczne wyłaniają się stopniowo i dopełniają poszczególnych bohaterów. Losy postaci idealnie się zazębiają, a cała historia jest spójna i dopracowana w najmniejszych szczegółach. Autorka skupia się na wątkach psychologicznych i nierzadko dominują one nad tymi kryminalnymi, dzięki czemu cała historia jest bardziej zajmująca i ciekawa. 


1 komentarz:

  1. Czytałam tylko jedną książkę Atkinson, ale byłam na tyle niż zachwycona, że bez zastanawiania sięgnę po tą :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.

Na pytania postaram się odpowiedzieć pod postem, pod którym zostały zadane.

Copyright © 2016 Nuttin' But Style , Blogger