'Teoria niegrzecznej dziewczynki' Hubert Haddad

"Dziewiętnastowieczna Ameryka. Margaret i Kate Fox (postaci autentyczne) wychowują się w farmerskiej rodzinie na prowincji. W starym domu, do którego się przeprowadzają, Kate nawiązuje kontakt z duchem. Mr Splitfoot - jak go nazwała - przychodzi na każde zawołanie. Wieść rozchodzi się po okolicy. Medialne zdolności sióstr stają się zajęciem dochodowym. Rodzina przenosi się do Nowego Jorku, a Stany ogrania fala seansów spirytystycznych..." (za http://sklep.gwfoksal.pl/teoria-niegrzecznej-dziewczynki.html

"Teoria niegrzecznej dziewczynki" to prawdziwa historia sióstr Fox - Margaret, Kate i Leah, które w dużej mierze przyczyniły się do rozwoju spirytualizmu i spirytyzmu. Były niejako prekursorkami owego ruchu i to dzięki nim zainteresowanie duchami było większe niż kiedykolwiek wcześniej. 

Wszystko zaczęło się od czasu kiedy rodzina Foxów zamieszkała w Hydesville, w domu, co do którego wierzono, iż był nawiedzony. Po pewnym czasie najmłodsza z nich Kate nawiązała kontakt z duchem, którego nazwała Splitfoot. Niewyjaśnione dźwięki i działania regularnie się powtarzały co sprawiło, że rodziną zainteresowali się okoliczni mieszkańcy. Po tym jak siostry zostały napiętnowane, cała rodzina przeniosła się do Nowego Jorku i tam siostry wykorzystały swój dar do stworzenia prężnie działającego biznesu. Czy jednak siostry były prawdziwym medium czy tylko zręcznie omamiły tysiące ludzi? Tego dowiecie się z "Teorii niegrzecznej dziewczynki", która opowiada historię rodziny Foxów od pierwszego kontaktu z duchem aż po ich końcowe dni życia. 

Tak naprawdę o tej książce można by pisać dużo, ale wówczas zostały by odkryte wszystkie jej karty, bo Hubert Haddad całkiem szczegółowo opisał losy sióstr Fox, choć zapewne nie wszystkim przypadnie do gustu jego styl pisarski. Losy bohaterek są bowiem opowiedziane dość monotonnie, nie ma tu zrywów akcji ani nagłych zwrotów, autor nie zaskakuje, ale stara się przedstawić nam historię w sposób możliwie jak najbardziej zgodny z prawdą, zachowując przy tym aurę tajemniczości i ogólną mroczność. Dzięki temu, iż jest to książka oparta na faktach cała historia wydaje się bardziej ciekawa.


photo source: matras.pl

2 komentarze:

  1. Tematyka moze byc ciekawa - zwlaszcza, ze na faktach - i nawet to "monotonne" przedstawienie tematu moze nie przeszkadzac :) pozdrawiam i zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.

Na pytania postaram się odpowiedzieć pod postem, pod którym zostały zadane.

Copyright © 2016 Nuttin' But Style , Blogger