Uśmiech jak z Hollywood, czyli zęby bielsze od zaraz

Piękny, biały uśmiech Hollywoodzkiej gwiazdy to marzenie wielu ludzi. Niestety natura lubi płatać figle i nie zawsze daje nam w prezencie perłowy uśmiech niczym z reklamy pasty do zębów. Na szczęście w takich sytuacjach mamy możliwość wybrania jednej z wielu metod wybielania zębów, począwszy od tych stosowanych w domowym zaciszu, a kończąc na profesjonalnych zabiegach przeprowadzanych w gabinetach lekarskich. Wybór metod wybielania jest ogromny i każdy znajdzie coś dostosowanego do swoich potrzeb i zasobności portfela.

photo source: www.dentalstudio101.com

Na początek warto wspomnieć, że jeśli zamierzacie poddać swoje zęby wybielaniu - i nie jest tu istotne jaki sposób wybierzecie - to pierwszym krokiem powinno być udanie się do dentysty i wykonanie zabiegu ściągnięcia kamienia (piaskowanie, ultradźwięki). Dzięki temu Wasze szkliwo zostanie oczyszczone z nalotu i kamienia nazębnego. W wielu przypadkach już to wystarczy by wygląd (kolor) zębów znacząco się poprawił.

Jeśli chodzi o samo wybielanie to najbardziej popularne, a przy tym najbardziej przystępne cenowo są pasty wybielające. Na rynku mamy ich całe mnóstwo. Co chwilę jesteśmy bombardowani reklamami nowych i coraz bardziej ulepszonych past, które mają sprawić, że nasz uśmiech będzie śnieżnobiały. Oczywiście nie ma się co łudzić, iż nasze zęby staną się od razu o kilka odcieni bielsze, bo takich możliwości nie posiada żadna, nawet najdroższa, pasta do zębów. W tym wypadku "wybielanie" oznacza ni mniej ni więcej jak usuwanie osadów powstałych w wyniku picia kawy, herbaty czy palenia papierosów. Pasty wybielające posiadają w swym składzie specjalne cząsteczki ścierające, które mechanicznie niwelują wszelkie naloty. Trzeba tylko pamiętać, iż częste używanie wybielających past może prowadzić do uszkodzeń szkliwa. Ja osobiście stosuję tego typu pasty rano, a wieczorem używam past specjalnie dostosowanych do wrażliwych zębów, które dodatkowo wzmacniają szkliwo.

Kolejnym sposobem przywrócenia blasku zębom, w domowym zaciszu, są paski wybielające. Są to paski pokryte specjalnym żelem, które podczas kontaktu ze szkliwem, dzięki zawartym w żelu, odpowiednim składnikom, rozpuszczają przebarwienia powstałe na zębach w wyniku codziennej konsumpcji produktów spożywczych, które przyczyniają się do powstawania owych przebarwień. W opakowaniu mamy paski zarówno na górny jak i dolny rząd zębów. Dostępne są kuracje na 7 bądź 14 dni. Zazwyczaj trzeba je zostawić na zębach ok. 20-30 minut. W związku z tym, iż paski podobnie jak pasty wybielające niwelują wyłącznie powierzchowne przebarwienia nie wszyscy mogą być zadowoleni z rezultatów jakie uzyskają w wyniku tych dwóch metod.

Jeśli ani pasta ani paski nie dały Wam spektakularnego efektu jakiego oczekiwałyście to możecie sięgnąć po tzw. lakiery/pisaki wybielające z aplikatorem w formie pędzelka (coś jak w korektorach pod oczy ;) ). Co prawda sposób działania jest taki sam jak przy paskach, jednakże w tym wypadku nie musimy do zębów nic przyklejać, a więc nie odczuwamy dodatkowego dyskomfortu. Dzięki pędzelkowi możemy bez problemu nałożyć żel na poszczególne zęby. Poza tym sposób działania jest identyczny jak w przypadku pasków, czyli w dalszym ciągu usuwamy powierzchowne osady.

Tym sposobem dochodzimy do ostatniego już sposobu uzyskania białych zębów w zaciszu naszych czterech kątów. Według mnie jest to najbardziej skuteczna metoda spośród tych, które są dostępne na sklepowych półkach. Mam tu na myśli żel wybielający. Jest to najdroższy z dotychczas opisanych produktów, ale i najbardziej skuteczny. Jeśli dzięki niemu nie uzyskacie zadowalających rezultatów wówczas pozostanie Wam udać się do gabinetu dentystycznego na profesjonalny zabieg wybielania zębów. Osobiście wybrałam właśnie ten sposób na odświeżenie mojego koloru zębów przed swoim ślubem. Najbardziej znanym produktem na rynku w tej kategorii jest Biała Perła. To 3-fazowy system wybielania, który został opracowany przy udziale stomatologów. Cały zabieg polega na tym, że najpierw myjemy zęby przy pomocy żelu inicjującego, następnie nakładamy, na zęby, pędzelkiem żel aktywujący, a na sam koniec zakładamy aplikatory z żelem wybielającym. Aplikatory te są dołączone do zestawu i należy je wcześniej uformować tak by pasowały do naszych zębów. Odbywa się to poprzez włożenie aplikatora do gorącej wody, a potem nałożenie ich na zęby i staranne dociśnięcie tak by aplikatory przyjęły dokładny kształt naszych zębów. Żel wybielający usuwa nie tylko powierzchowne naloty, ponieważ środek w nim zawarty jest mocniejszy niż w pastach czy paskach to i efekty są bardziej widoczne. Dzięki tej metodzie bez problemu uzyskacie zęby bielsze o dwa odcienie. Przy czym trzeba zaznaczyć, że nie każdemu może się to udać, bo wszystko tak naprawdę zależy od naszego kośćca. Niektórzy genetycznie mają żółtawe zabarwienie zębów i nie wszystkie metody wybielania mogą dać pożądane rezultaty.

W takich przypadkach przychodzi na ratunek profesjonalne wybielanie zębów pod okiem specjalisty. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie to wówczas mamy do wyboru dwa sposoby w jakie możemy tego dokonać. Możemy wybielić zęby metodą nakładkową bądź przy pomocy lampy. Wybielanie przy pomocy nakładek to metoda podobna do stosowanych w domu żeli wybielających. Jedyna różnica polega na tym, iż nakładki wykonuje stomatolog, a więc są one idealnie spasowane z naszymi zębami. Nakładki powstają według zrobionego wcześniej wycisku naszych zębów. Oprócz tego specjalista dobiera żel o odpowiednim stężeniu. Całą resztę wykonujemy sami w domu. Zazwyczaj tego typu zabieg trwa ok. 4 tygodni, przy czym nakładki musimy nosić na zębach dużo dłużej niż w przypadku żelu wybielającego dostępnego na drogeryjnych półkach. Zazwyczaj są to 2 godziny 2 razy dziennie.
Możemy także wykonać zabieg wybielania przy pomocy lampy. To coś dla tych, którzy są niecierpliwi i chcą widzieć efekty natychmiast, a do tego nie interesują ich małe zmiany, ale spektakularne rezultaty. Dzięki tej metodzie możemy rozjaśnić nasze zęby nawet o kilka tonów podczas zaledwie jednej wizyty. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż jest to najdroższa metoda z dostępnych, a jej koszt oscyluje w okolicach 1000 zł. Mimo tego jest to zdecydowanie najbardziej efektywny sposób na białe zęby. Należy jednak mieć świadomość, że by dokonać wybielania w gabinecie dentystycznym należy wcześniej się do tego przygotować. I tak, przed zabiegiem należy wyleczyć wszystkie ubytki i sprawdzić czy plomby, które zostały założone już wcześniej, są szczelne. Jest to bardzo ważne gdyż żel stosowany przy wybielaniu jest dużo silniejszy niż ten stosowany w warunkach domowych - jeśli dostanie się pod plombę może spowodować podrażnienie miazgi zębowej. Musicie mieć również na uwadze to, iż lampa wybieli wam tylko żywe zęby, tzn. że efekt wybielenia nie obejmie zębów martwych, plomb, wypełnień oraz koron. Przed zabiegiem warto również wybrać się na piaskowanie by usunąć nagromadzony na płytce zębowej kamień, o czym wspominałam już na samym początku. Dodatkowo po zabiegu należy unikać produktów silnie barwiących przez przynajmniej 2 tygodnie.

photo source: www.thedentalguide.net

Jeśli macie kompleksy na punkcie swojego uzębienia to zabieg wybielania zębów, nie ważne czy wykonany w domowym zaciszu czy w specjalistycznym gabinecie, na pewno sprawi, że poczujecie się bardziej pewni siebie i zaczniecie uśmiechać się od ucha do ucha, a ukrywanie się w cieniu przejdzie do przeszłości ;)

5 komentarzy:

 1. Ja przed ślubem zdecydowałam się na wybielanie paskami Crest i efekt bardzo mnie zadowolił :) 14-dniowa kuracja wyraźnie, ale równocześnie dość "naturalnie" wybieliła moje zęby. Były białe, ale nie "rażąco" białe, a ja czułam się pewniej i z przyjemnością patrzę na mój ślubny wyszczerz na zdjęciach :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tylko raz zdecydowalam się na wybielanie - wybral biala perle :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś wygrałam te paski i dały radę :) Czasem używam też pasty Arm&Hammer (gdy piję dużo herbaty :P) i radzi sobie nieźle z przebarwieniami :)

  OdpowiedzUsuń
 4. używałam dwa razy pasków i poprawę widziałam niestety chwilową :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja ciągle rozważam zakup Białej Perły :D

  WAŻNE! Zmieniłam adres bloga z outside-glass na NovemberKate, niestety przez to moje najnowsze posty nie wyświetlają się na liście czytelniczej. Jeżeli chcesz być na bieżąco z moimi wpisami - na blogu szybka instrukcja co zrobić :) Serdecznie zapraszam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.

Na pytania postaram się odpowiedzieć pod postem, pod którym zostały zadane.

Copyright © 2016 Nuttin' But Style , Blogger