'Szacunek ulicy' 50 Cent, Laura Moser

Patrząc na książkę 50 Centa "Szacunek ulicy" wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jest to nic innego jak jego biografia. Jeśli właśnie takie miałyście myśli to krótki opis książki na tylnej okładce może Was mocno zdziwić, bo 50 Cent nie opisał w "Szacunku ulicy" swojego życia, one było jedynie inspiracją dla opisanej historii.

"Znęcałem się nad słabszymi. Dziś wiem, że ta droga prowadzi donikąd. Dlatego postanowiłem napisać tę książkę."


"Szacunek ulicy" to historia 13-letniego Buły, którego rodzice się rozstali, a matka postanowiła przenieść się do małego miasteczka tym samym wyrywając syna z dobrze znanego mu środowiska. Jego życiowa sytuacja sprawia, że Buła zaczyna się buntować, staje się agresywny, znęca się nad słabszymi i popada w coraz to nowe konflikty, aż pewnego dnia sam staje się ofiarą.

Jeśli zamierzacie sięgnąć po "Szacunek ulicy", a Wasze naście lat już dawno odeszło w zapomnienie to muszę Was przestrzec, że ten tytuł niekoniecznie musi Wam przypaść do gustu, bo jest to typowa książka dla młodzieży i właśnie tak została zaklasyfikowana gatunkowo. Lepiej od razu o tym wspomnieć by później nie okazało się, że ktoś uznał tę książkę za nudną i nic nie wartą tylko dlatego, że nie do końca był targetem tej historii.

"Szacunek ulicy" powinien być lekturą obowiązkową w kręgach nastoletnich - opowiedziana tu historia mogłaby się przydarzyć każdemu. Dzięki tej prawdziwości z książki nie powiewa nudą, a przygody Buły są na tyle wciągające, iż z każdym przeczytanym zdaniem coraz bardziej ciekawi nas jakich ostatecznie wyborów dokona główny bohater i jak przez to potoczą się jego dalsze losy."Szacunek ulicy" to nie jedna z tych książek, która niczego tak naprawdę nie wnosi. To nie jest historia opowiedziana ot tak po prostu w celach rozrywkowych. Ona ma charakter pouczający, ma za zadanie w subtelny sposób pokazać małoletnim prawidłową drogę jaką powinni obrać w życiu. Pokazuje przy tym, że to życie nie jest i nie będzie wolne od popełnianych, na jego drodze, błędów. Te błędy będą i nawet trzeba je popełniać by samemu dojść do słusznych wniosków by iść prawidłową ścieżką. Nie ma tu moralizowania, jest tylko dyskretna sugestia jakimi wartościami należy się kierować, a jakich działań powinno się unikać. "Szacunek ulicy" to książka z przesłaniem, ale w formie, która nie męczy i nie zanudza. Daje nastolatkom poczucie, że oni sami dokonają dobrego wyboru.

2 komentarze:

Dziękuję za Twój komentarz.

Na pytania postaram się odpowiedzieć pod postem, pod którym zostały zadane.

Copyright © 2016 Nuttin' But Style , Blogger