'Klasa' Dominik W. Rettinger

Dawno nie czytałam tak dobrej książki i to polskiego autora. Jeszcze nie zdarzyło mi się żebym aż tak zachwyciła się dziełem, które wyszło spod pióra naszego rodaka. Tak, dziełem, bo tę książkę niewątpliwie tak można nazwać.

"Nie ma układu - są układy" - zdanie to widniejące na okładce od razu sugeruje nam zawirowania polityczne, ale czy to kolejna nudna opowieść z polityką w tle? Otóż nie. "Klasa" Dominika Rettingera to genialny thriller ukuty na kanwie politycznych zawirowań. 

Bardzo ciężko natrafić na książkę, której akcja wciągnie nas już od pierwszej strony. Przez "Klasę" nie tylko zostaniemy pochłonięci od pierwszego zdania, ale jej fabuła będzie nas trzymała w napięciu aż do ostatniej strony. Tu nie ma czasu na nudę. Akcja przez cały czas jest wartka i z każdym słowem chcemy dowiedzieć się więcej i więcej.

To co sprawia, że książka jest inna od wszystkich pseudo thrillerów politycznych to to, że zawiera wiele wątków, które tak naprawdę mogłyby się wydarzyć w świecie realnym. Patrząc na to co się obecnie dzieje na świecie historia opowiedziana przez Rettingera staje się przerażająco rzeczywista. Polityczne układy, ogromne pieniądze, korupcja to nie żadne science-fiction. 


Rettinger narzucił szaleńcze tempo akcji zachowując przy tym spójność i konsekwencję w prowadzonej narracji. Nie pozwala nam na złapanie oddechu ani przez chwilę. Gdy tylko akcja delikatnie zwalnia za chwilę okazuje się, że na światło dzienne wypływają nowe fakty, które jeszcze bardziej mieszają nam w głowach sprawiając, że rozwiązanie tajemnicy staje się niemal niemożliwe, a jednocześnie ciekawość jest coraz większa.

"Klasa" serwuje nam całą gamę bohaterów, przy czym ich rysy charakterologiczne są dość mocno nakreślone i rozbudowane. Jednocześnie Rettinger nie daje nam odpowiedzi kto jest tym złym. Umiejętnie nas zwodzi i sugeruje, że każdy może być czarnym charakterem. Nie wskazuje nam jednego, prostego rozwiązania. Składnia nas do myślenia, łączenia faktów i wyciągania wniosków. Przewidywalność to słowo, które w słowniku Dominika W. Rettingera nie istnieje.


Umiejętność wnikliwej obserwacji dała autorowi możliwość uwiarygodnienia, przynajmniej części, opowiadanej historii.
"Polska startowała od zera. Potem cały świat borykał się z dwoma wielkimi kryzysami. No i nie mieliśmy szczęścia do przywódców. Nie interesowały ich edukacja ani przyszłość młodych. Walczą o władzę, robili i robią interesy na polityce. Jesteśmy tanią siłą roboczą, wmawiają nam, że to doskonale dla kraju."
Czyż Rettinger trafnie nie oddaje obecnej sytuacji? To sprawia, że człowiek czyta "Klasę" z jeszcze większym zainteresowaniem, bo a nuż ta historia nie jest aż tak nieprawdopodobna jak by się wydawało na początku...


Czytając "Klasę" ma się nieodparte wrażenie, iż ma się w rękach scenariusz hollywoodzkiego filmu akcji. Według mnie książka ma potencjał na tyle duży, że przełożenie słowa pisanego na kinowy ekran może zrobić z tego jeden z lepszych polskich filmów.

Brawo panie Rettinger! Dawno nie było, na polskim, rynku tak dobrze skrojonej historii. Teraz czekamy na film.


Książkę możecie obecnie kupić w promocji za 27,68 zł (cena regularna to 36,90 zł) na stronie www.znak.com.pl :)

3 komentarze:

  1. Miałam tą książkę w rękach ale nie kupiłam, chyba to zmienię :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Możliwe, że kiedyś ją kupie ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twój komentarz.

Na pytania postaram się odpowiedzieć pod postem, pod którym zostały zadane.

Copyright © 2016 Nuttin' But Style , Blogger